Bazény

Druhy bazénů

Dělí se do několika skupin podle jejich technologie výroby. Nicméně přesně rozčlenění je obtížné, základním je rozlišení pouze na nadzemní a zapuštěné bazény.

Nafukovací nadzemní bazény. Jedná se o krátkodobé řešení. Nafukovací bazény jsou cenově nejlevnější, ale mají nejkratší životnost a není možné v nich plavat. Pokud si zakoupíte tento bazén, mějte na paměti, že se s ním budete muset časem rozloučit. Jsou velmi náchylné na mechanické poškození, mají nevýkonnou filtraci a neumožňují instalaci doplňků (vodní atrakce). Mezi nafukovací bazény se řadí i tzv. samonosné bazény s nafukovacím horním kruhem.

Pevné nadzemní bazény. Tyto bazény jsou volně stojící bazény, které tvoří buď ocelová, zděná nebo polypropylénová konstrukce. Tato konstrukce se poté vyplní vložkou, opět je množství možných materiálů od nerezu po umělé materiály. Tyto bazény jsou ve srovnání s nafukovacími bazény kvalitnější a odolnější. Ovšem i zde je třeba dávat pozor na mechanické poškození. Nadzemní bazény jsou problematičtější na případné zastřešení, ale i samotným přístupem do vody.

Bazény zapuštěné. Sem spadají bazény nerezové, vyrobené z homogenních kopolymerů, ale i níže uvedené betonové bazény. Mohou se řešit jako zapuštěné zcela, ale i zapuštěné jen částečně. Homogenní kopolymery jsou speciálně vyráběny pro použití na výrobu bazénů, jímek, čističek apod. Bazény z tohoto materiálu jsou zárukou životnosti a odolnosti. Laboratorní zkoušky uvádějí až 50letou životnost. Tvárnost tohoto materiálu umožňuje výrobu rozmanitých bazénových tvarů.

Betonový bazén. Jedná se o železobetonové bazény, které se vypláští pomocí tzv. těžké fólie nebo keramické sklomozaiky. Vyšší náklady na stavbu vyváží nejdelší životnost z výše uvedených typů bazénů.

Tvary bazénů


Tvar bazénů se odvíjí od vybraného druhu bazénů, prostoru a plánovaných doplňkových technologiích (vodní atrakce, zakrytí hladiny, ...).
Základní tvary bazénů jsou: Kruhové bazény. Jedná se o nejčastější tvar nejlevnějších a jednoduchých bazénů (nafukovacích a nadzemních). V kruhovém bazénu dochází k rovnoměrnému rozložení tlaku vody. Proto se nadzemní bazény bez vzpěr dělají právě kruhového tvaru. Nevýhodou je malý prostor k plavání.

Oválné a obdélníkové bazény. Tyto tvary jsou častější pro zapuštěné typy bazénů. Tyto bazénové tvary Vám nabízejí větší prostor pro vodní radovánky. Z hlediska jednoduchosti stavby pevných bazénů je obdélníkový tvar nejvhodnější, bez bočních výklenků pro schodiště apod.
Při volbě tvaru bazénu je nutné předem určit všechny doplňky a technologie, které na bazénu chcete mít nebo chcete i v budoucnu doplnit (rozšíření atrakcí o masážní lehátko, výkonnější filtraci, zakrytí hladiny bazénu, podvodní hudba, ...)

Umístění bazénu

Musíme rozlišit, zda se jedná o bazén interiérový (vnitřní) nebo exteriérový (zahradní). Vhodným stavebním řešením lze i interiérový bazén v mžiku proměnit tak, že se budete cítit jako přímo na zahradě.
Vnitřní bazén by měl být umístěn v samostatné místnosti. Zde bude totiž v případě celoročního provozu a vytápění bazénu vyšší teplota než jinde v domě a také vyšší vlhkost vzduchu. Velkému odparu (a tím i velkým tepelným ztrátám) je možno zabránit zakrytím hladiny. Nepříjemné vlhko odstraní odvlhčovače. Ideální je alespoň jednu ze stěn bazénové haly v největší možné míře osadit velkými okny nebo prosklenými dveřmi, vzniká tak užší sepětí se zahradou.
Při hledání správného prostoru pro zahradní bazén je třeba počítat s s tím, že by měl být umístěn na slunném místě. Ideální je takový prostor, kam dopadají sluneční paprsky po většinu dne. Tím můžete ušetřit v případě zakrytého nebo zastřešeného bazénu za jeho vytápění. Pokud v přilehlém okolí bazénu máte stinné místo, budete se mít kam přesunout v případě velkého horka. Bazény by měl být umístěn na místě, kde budete mít zaručeno maximální soukromí. Kolem bazénu můžete vysázet živý plot z celoročně zelených rostlin. Dále je třeba počítat s umístěním technologie. Ta by měla být umístěna maximálně 10 metrů do bazénu. Ideální je umístění do šachty nebo technologické místnosti vedle bazénu.

Samotná realizace se odvíjí dle daného typu bazénu.

Chcete více informací?